ISI YALITIM MANTOLAMA

ISI YALITIMI NEDİR?

Isı yalıtımı herkes için özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerindendir. Çünkü kış aylarında ısınmak oldukça maliyet gerektirmektedir. Ayrıca gerekli maliyet karşılansa dahi, sıcaklığın korunması da gerekmektedir. İşte ısı yalıtımı tam burada devreye girmektedir. Çünkü ısı yalıtımı ev içerisindeki sıcak havanın, ev dışında ki soğuk havadan etkilenerek değişmesine engel olmaktadır.

 

ISI YALITIMI VE ÖNEMİ
Tabiî ki ısı yalıtımı, sadece kış aylarında kullanılmamaktadır. Aynı zamanda yaz aylarında ev içerisinde çalışan klima gibi aletler oldukça yüklü elektrik kullanımı gerektirmektedir. Buna paralel olarak gelen yüklü faturalar insanları zorlamaktadır. Lakin ısı yalıtımı iyi derecede yapılmış olan bir yapıda dışarıda ki havanın sıcak olması çok önemli değildir. Çünkü yalıtkan sistem sıcak havanın ev içerisinde ki soğuk havayı etkilemesini engeller.

    
DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Yalıtım konusunda yaygın hatalardan biri ısının daha çok pencereden ve çatıdan kaybolduğuna inanmaktır. Oysa ısı enerjisinin büyük bölümü geniş yüzey alanlarına sahip soğuk dış duvarlar üzerinden kaybolmakta ve bu kayıp toplam ısı kaybının yarısını teşkil etmektedir. Demek ki amaç tasarrufsa pencereleri yenileme ve çatı katına bodruma yalıtım yapmanın yanı sıra en fazla ısı kaybının olduğu dış cepheyi soğuktan yalıtmak en ektili tedbirdir.